Det är en tung kväll i Borås för BP, som trots en massiv speldominans och radvis med chanser ser ut att gå mot en bitter förlust. Matchen på Borås Arena följer ett frustrerande mönster där BP skapar lägena men Elfsborg gör målen.
I halvtidspausen var Oliver Berg optimistisk trots den uteblivna utdelningen. Till sändande bolag sa han:
”Det är kul att spela fotboll idag, vi hittar kombinationerna och kommer till de ytor vi vill.”
Men som Berg själv konstaterade inför matchen på BP:s officiella Facebook krävs det mer än vackert spel för att ta poäng mot ett lag som Elfsborg.
Trots att BP tryckte på för ett ledningsmål var det hemmalaget som bröt dödläget. I den 72:a minuten kunde Leo Östman pricka in 1–0 för Elfsborg, helt mot matchbilden.
När Elfsborg valde att plocka av Taylor Silverholt i andra halvlek var det nog fler än BP-försvararna som drog en lättnadens suck, om än av olika anledningar. Silverholt har under matchen visat prov på en fallteknik så graciös att den gör sig bättre på djupt vatten än i motståndarens straffområde.
Det som började som en spelmässig uppvisning slutade i ett regelrätt rån på Borås Arena. Trots att BP dominerade händelserna totalt och radade upp chanser som borde räckt till tre matcher, stod det plötsligt 2–0 på tavlan. Fotbollen kan vara outhärdligt orättvis när ineffektivitet möter maximal utdelning.
Nu när vi har bevisat att vi kan passa bollen inom laget i sömnen och spela oss fram till målchanser på löpande band, är vi äntligen redo för nästa steg i utvecklingen: att faktiskt hitta målet! Vi har övat på allt annat, så nu sparar vi bara det bästa till sist.
Trots kvällens mörker ser vi till att nästa match blir en målfest. Upp ur sofforna, lämna fjärrkontrollen och ta er ner till Grimsta för att bära fram laget. Nu ska bollen in!
Och en sista sak till alla som fortfarande drömmer om fornstora samarbeten: Vi kan härmed konstatera att Kalmarunionen är officiellt slut – nu är det varje man för sig själv och alla krafter på BP!